Loše navike, zagađen vazduh i drugi faktori mogu izazvati rano starenje kože. Produženje mladosti i očuvanje prirodne ljepote je lakše nego što mislite. Dovoljno je izabrati kozmetiku sa antioksidansima i preispitati bar neke od vaših navika.
Opšte je poznato da slobodni radikali izazivaju mnoge zdravstvene probleme i smatraju se glavnim krivcima preranog starenja. Čestice koje su privukle pažnju naučnika 70-ih godina su specijalni molekuli kiseonika. Njihova razlika je nespareni elektron. Oni nastoje da se pretvore u zdrave punopravne ćelije, dobivši pravi par. Da bi to uradili, nestabilne čestice oduzimaju elektron, uništavajući zdrave ćelije. Posljedice takvog oštećenja mogu dovesti do razvoja bora, dermatitisa, hiperpigmentacije i drugih opasnijih bolesti. Međutim, slobodni radikali su stalni stanovnici ljudskog tijela. Ali mali “klan” takvih nestabilnih molekula smatra se bezopasnim, a ponekad tijelo čak koristi takve čestice, istrebljujući viruse.
Pitanje koje se postavlja je zašto se pojavljuju nestabilni molekuli?
Glavni krivci su:
Ljubav prema šećernim poslasticama – Slatki ugljeni hidrati pokreću mehanizam glikacije (uništavanje elastina, kolagena). Naime, ovi proteini obezbjeđuju zdravlje epidermisa. Kao rezultat oksidativnog procesa, pojavljuju se bore, pogoršavaju se međućelijske komunikacije, smanjuje se imunitet dermisa.
Nervna napetost – Nadbubrežne žlijezde proizvode kortizol tokom perioda intenzivnog stresa. Ovaj hormon oštećuje ćelije dermisa, te pokreće oksidativni mehanizam. Nikotin djeluje na sličan način. Rezultat je nakupljanje slobodnih radikala.
Prekomjerna insolacija – Nekorišćenje SPF proizvoda (proizvodi za zaštitu od sunca) ili prekomjerno izlaganja suncu, može dovesti do preranog stvaranja bora. Iako je nemoguće izbjeći ovaj proces, preporučuje se korišćenje krema za sunčanje pogotovo ljeto i to sa tzv. Većim SPF faktorom, dok se u hladnoj sezoni možete snaći sa tonalnim proizvodima sa niskim nivoom SPF-a.

Antioksidansi – neosporne prednosti
Priroda je stvorila borce protiv slobodnih radikala, a naučnici su ih nazvali antioksidansima. Ove supstance su već “ugrađene” u strukturu naših tijela. Antioksidansi u ljudskom tijelu su u stanju da neutrališu nestabilne molekule, neutrališu naelektrisanje njihovih čestica i spriječe “krađu” nedostajućih elektrona. Međutim, tokom godina tijelo gubi svoje “borce” – antioksidante. Razlozi su jednostavni – prirodne karakteristike, opasna ekologija, bolesti, prenapon. Zato potrebnu porciju korisnih supstanci morate dobiti spolja.
Antioksidansi su počeli da obogaćuju kozmetičke proizvode, tako da njihov nedostatak možemo nadoknaditi preko kože. Losioni, regeneratori, kremaste teksture, serumi, dekorativni preparati i drugi proizvodi koji sadrže korisne čestice pomoći će da se značajno poboljša stanje kože, noktiju i kose. Vitamini u sastavu kozmetike povećavaju ton i poboljšavaju zaštitna svojstva kože.
Gdje se nalaze antioksidansi?
Kozmetički proizvodi obogaćeni su čitavim grupama korisnih molekula. Svaki od njih štiti tijelo od slobodnih radikala, što povoljno utiče na izgled. Naime:
Vitamin C u kozmetici – aktivira stvaranje kolagena, „gasi“ upale, zgušnjava zaštitni sloj i smatra se sastojkom za zaštitu od sunca. Ova komponenta je nestabilna, jer brzo oksidira izvan tijela. No sve je više aktuelna korejska kozmetika sa vitaminom C za lice koja poboljšava stanje kože, bez obzirana njen tip, a nedostajući element dobijen je tokom prerade paprika i bilo kog arguma. Koristan vitamin možete pronaći u velikom broju kozmetičkih proizvoda, kao što su npr maske za lice sa naznakom sadržaja ovog vitamina.
Vitamin A – naučnici ovaj vitamin nazivaju retinol ili tretinoin. Vitamin A stimuliše sintezu kolagena i stabilizuje ćelijski metabolizam. Ali vitaminski koncentrati se smatraju provokatorima upale i svraba, pa se preporučuje prvo korišćenje nekoncentrovanih kozmetičkih proizvoda. Prirodni izvori ovog vitamina su kupus, kajsija, šargarepa, slatki krompir.
Koenzim K10 – sastojak je koji je rastvorljiv u ulju, a prisutan u ljudskim tkivima. Gubi se pod većim izlaganjem sunčevim zracima. Korišćenje krema sa koenzimom K10 uništavaju se slobodni radikali i poboljšava se sinteza kolagena.
Vitamin F u kozmetici – koristi se za njegu suve kože, stimuliše procese podmlađivanja, zateže barijeru i poboljšava ishranu tkiva. Komponenta se dobija iz raznih ulja: maslina, kukuruza, soje, lana, orašastih plodova.
Vitamin K – tretira proširene krvne sudove, vraća tonus i smanjuje hiperpigmentaciju. Vitamini u kozmetici eliminišu nedostatke kao što su paukove vene, ljuštenje i upaljena mjesta. Ova komponenta se dobija iz svih vrsta zelenila, orašastih plodova, jetre i fabrički koncentrovanog ribljeg ulja.
Vitamin E – odmah se apsorbuje u ćelijama, pomaže u obnavljanju njihovih membrana i poboljšava imunitet epidermisa. Često se koristi vitaminska mješavina (E, A). Vitamin E u kozmetici se dobija iz orašastih plodova, raznih sjemenki, avokada i pšeničnih klica.
Antioksidansi ili vitamini u kozmetici su pravi “branioci” ljudskog tijela. Prilikom izbora kozmetičkih proizvoda i drugih proizvoda za njegu obratite pažnju na sastav. Slobodno koristite proizvode sa korisnim elementima u tragovima i nakon nekog vremena od korišćenja ovih čudotvornih proizvoda primjetićete kako vam se promijenio odraz u ogledalu.